Dajte svom djetetu acetaminophen ili ibuprofen protiv bolova ili groznice

Simptomi povećanih adenoida

Povećani adenoidi mogu uzrokovati različite simptome :

  • Hrkanje ili opstruktivna apneja za vrijeme spavanja.
  • Često curenje nosa ili začepljenost.
  • Nazalni govor.
  • Česte infekcije sinusa.
  • Česte upale uha.
  • Suha usta ili ispucale usne.
  • Bučno disanje.
  • Disanje na usta.
  • Krvarenje iz nosa.
  • Loš dah.
  • Kašalj.
  • Nemiran san.

Dijagnosticiranje povećanih adenoida

Vaš liječnik može koristiti zrcalo i fleksibilno svjetlo za pregled i dijagnosticiranje adenoida dok provjerava uši, nos i grlo vašeg djeteta. Za razliku od krajnika, liječnik ne može vidjeti adenoide gledajući u usta i grlo. Pružatelji usluga također mogu postaviti dijagnozu na temelju povijesti bolesti, rendgenske snimke, analize krvi ili studije spavanja.

Pomozite svom djetetu da se osjeća bolje

Usredotočite se na to da vašem djetetu bude udobno. Evo što možete učiniti kako bi im pomogli da se osjećaju bolje dok su im adenoidi upaljeni ili pate od nekih drugih gore navedenih simptoma:

  • Liječite bol ili groznicu. Dajte svom djetetu acetaminofen ili ibuprofen protiv bolova ili groznice. Pročitajte upute na naljepnici ili upotrijebite ove praktične tablice doziranja ibuprofena i acetaminofena kako biste bili sigurni da ćete svom djetetu dati točnu količinu.
  • Povećajte količinu oralne tekućine. Potaknite dijete da pije više tekućine kako bi ostalo hidrirano i ublažilo nelagodu. Vaše dijete može više voljeti tople ili hladne napitke, ovisno o tome što ga natjera da popije više i što mu je bolje. Puno vode također će povećati ispiranje kako bi se uklonile klice i bakterije.
  • Pastile za grlo. Starija djeca mogu pronaći utjehu u korištenju pastila za ublažavanje grla i održavanje vlažnosti. Ipak, budite oprezni, jer mogu stvoriti opasnost od gušenja kod male djece i trebali biste ih u potpunosti izbjegavati kod vrlo male djece.
  • Ovlaživač. Ovlaživači s hladnom maglicom mogu olakšati disanje kada su dišni putevi i adenoidi suhi, upaljeni ili nadraženi. Stavite ovlaživač zraka u spavaću sobu noću gdje dijete spava kako biste lakše disali. Koristite ovlaživače s hladnom maglicom umjesto vlažnih toplina kako biste izbjegli razvoj plijesni i bakterija. U istom smislu, para od vrućeg tuširanja također može privremeno ublažiti suhoću dišnih puteva.
  • Hladna hrana. Kakav užitak! Sladoledi, sladoled i druge smrznute i hladne poslastice mogu ublažiti bol, natečene ili nadražene adenoide. Neke od ovih poslastica mogu održavati hidrataciju djece i lakše ih je pojesti.
  • Odmarajte se dovoljno. Pokušajte osigurati da se vaše dijete dovoljno odmara. To može biti izazovno s malom djecom koja se vole igrati i kretati, ali potaknite ih da dovoljno spavaju i igraju se što je više moguće tiho.

Ostale opcije koje mogu pružiti utjehu uključuju grgljanje tople vode sa soli ili sodom bikarbonom, što može smanjiti bakterije u ustima i grlu. Prehrana mekom hranom može olakšati gutanje. Sprejevi za grlo mogu umiriti grlo vašeg djeteta, ali o tome razgovarajte sa svojim liječnikom. Budite oprezni jer sprejevi mogu predstavljati opasnost od gušenja kod male djece zbog omamljujućih tvari koje se nalaze u njima.

Dodatni medicinski tretman protiv operacije

Liječenje se često određuje na temelju uzroka problema ili težine djetetovih simptoma.

Sprejevi za nos i antihistaminici mogu smanjiti oticanje ako se sumnja na alergije. Ovi sprejevi mogu ublažiti neke simptome ako su korisni.

Antibiotici mogu biti potrebni ako se sumnja na bakterijsku infekciju. Svakako dajte antibiotike prema uputama i nemojte ih prestati koristiti samo zato što se vaše dijete osjeća bolje. Simptomi se često poprave nakon nekoliko dana, ali infekcija nije nestala. Antibiotici nisu učinkoviti u liječenju virusnih infekcija. Ako pružatelj usluga posumnja na virus, potaknut će vas da se usredotočite na mjere koje će djetetu učiniti ugodnijim dok se simptomi ne poprave.

Djeca se mogu boriti s povećanim adenoidima koji mogu uzrokovati nekoliko zdravstvenih problema. Adenoidi se postupno smanjuju kako djeca rastu, ali mogu uzrokovati probleme tijekom prvih nekoliko godina. Omogućite svom djetetu ugodu tijekom ovih bolesti pomoći će, iako pružatelji zdravstvenih usluga mogu predložiti uklanjanje adenoida. Ako vaš liječnik predloži operaciju koja se zove adenoidektomija , razgovarajte o postupku i mogućnostima koje su dostupne za vaše dijete te odredite što je najbolje za vaše dijete. Operacija možda nije jedina opcija.

Odluka o dojenju osobni je izbor. Ali budući da postoji ogromna količina informacija koje treba probaviti, novopečenim majkama može biti izazovno odlučiti je li to prava odluka za njih i njihovo novorođenče. Međutim, osim što pruža potpunu i uravnoteženu prehranu, dojenje nudi značajne zdravstvene prednosti za bebe i njihove majke.

U SAD-u se svake godine rodi oko 3,6 milijuna beba. Većina te dojenčadi – oko 85% – započinje život na majčinom mlijeku, ali do 6. mjeseca samo 58% doji.

Svjetska zdravstvena organizacija preporuča da se bebe prvih 6 mjeseci isključivo doje kako bi se osiguralo da dobiju sve hranjive tvari i antitijela koja su im potrebna za pravilan razvoj. Čak i nakon uvođenja čvrste komplementarne hrane, dojenje se može nastaviti 2 godine i duže.

Ove preporuke temelje se na desetljećima istraživanja i dokaza koji pokazuju golemu korist dojenja. Nastavite čitati dok istražujemo neke prednosti dojenja za bebu i majku.

1. Majčino mlijeko pruža idealnu prehranu

Stručnjaci preporučuju isključivo dojenje barem prvih 6 mjeseci života, a po mogućnosti i duže.

Majčino mlijeko sadrži sve hranjive tvari potrebne bebi u idealnim omjerima. Osim toga, dinamičan je i prilagođen bebinim potrebama koje se mijenjaju kako raste i razvija se. Stoga uvijek pruža savršenu mješavinu hranjivih tvari, čak i dok bebin probavni sustav sazrijeva.

U prvim danima nakon poroda, prvo mlijeko (kolostrum) bogato je proteinima, malo šećera i prepuno je korisnih spojeva. Nažalost, komercijalna formula ne može ponoviti sastav ovog vitalnog ranog mlijeka.

2. Majčino mlijeko sadrži antitijela koja štite od infekcije

Majčino mlijeko je prepuno antitijela koja štite bebe od bakterija i virusa. Te se tvari prenose s majke na dojenče, osiguravajući imunitet (zaštitu) od bolesti, što je ključno u prvim mjesecima kada se bebin imunološki sustav još razvija.

Kolostrum je bogat antitijelom imunoglobulinom A (IgA). Oblaže sluznicu probavnog sustava i sprječava pričvršćivanje štetnih bakterija i virusa.

Formula ne pruža ovu zaštitu. Bezbrojne studije pokazale su da bebe hranjene formulom imaju veću vjerojatnost da će razviti infekcije uha, respiratorne bolesti i druge infekcije.

3. Dojenje smanjuje rizik od bolesti

Budući da majčino mlijeko stvara imunitet, ono smanjuje rizik od brojnih bolesti, uključujući :

  • Infekcije uha.
  • Infekcije respiratornog trakta.
  • Prehlade.
  • Dijabetes.
  • Alergije.
  • Srčana bolest.
  • Ekcem.
  • Crohnova bolest i ulcerozni kolitis.
  • Dječja leukemija.

Dojenje također smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti dojenčadi (SIDS). Što dulje isključivo dojite svoju bebu, manji je rizik od SIDS-a.

4. Majčino mlijeko pomaže bebama da dobiju na težini

Majčino mlijeko pomaže u zdravom debljanju dok istovremeno sprječava pretilost u djetinjstvu.

Studija je pokazala da dojenje dulje od 4 mjeseca značajno smanjuje vjerojatnost da će beba kasnije razviti prekomjernu težinu ili pretilost. Potencijalno je to zato što dojene bebe imaju višu razinu korisnih bakterija u svom probavnom sustavu, što može utjecati na skladištenje masti.

Majčino mlijeko također povećava leptin, ključni hormon za regulaciju apetita i skladištenje masti.

5. Dojenje jača inteligenciju

Studije pokazuju da dojene bebe imaju bolji razvoj mozga u usporedbi s bebama hranjenim adaptiranim mlijekom. Te razlike mogu biti posljedica prehrane ili fizičke intimnosti tijekom dojenja. Dodir majke s djetetom tijekom dojenja može ojačati osjetilni i emocionalni razvoj djeteta.

Dojene bebe imaju više rezultate inteligencije . Također je manja vjerojatnost da će razviti probleme u ponašanju ili imati poteškoće s učenjem dok rastu.

6. Dojenje pomaže majkama pri mršavljenju

Tijekom trudnoće s jednim djetetom prosječna žena dobije oko 25 do 35 funti (11 do 16 kg). Ako nosite blizance, to se može povećati na 37 do 54 funte (17 do 25 kg).

Gubitak ove težine može biti težak, ali dojenje može pomoći. Kada tijelo proizvodi majčino mlijeko, ono koristi energiju. Dakle, dojenje vam može pomoći da sagorite dodatne kalorije, izgubite trudničke kilograme i brže se vratite na težinu koju ste imali prije trudnoće.

7. Dojenje pomaže maternici da se vrati na veličinu prije trudnoće

Vaša se maternica značajno proširi tijekom trudnoće kako bi primila bebu koja raste. Nakon poroda potrebno je vrijeme da se vaša maternica vrati na normalnu veličinu. Proces kontrakcije maternice naziva se involucija.

Dok dojite, oslobađate hormon oksitocin, poznat i kao hormon dobrog osjećaja ili ljubavi. Oksitocin pomaže kontrakciji maternice, potiče involuciju i smanjuje gubitak krvi nakon poroda. Ovi učinci pomažu maternici da se brže vrati na normalnu veličinu.

8. Dojenje smanjuje rizik od depresije

Za neke je žene postporođajno razdoblje povezano sa značajnim padom raspoloženja i razine energije, poznato kao postporođajna depresija.

Oksitocin koji se oslobađa tijekom dojenja također ima umirujući učinak i potiče vezu između majke i djeteta.

Studije pokazuju da je kod osoba koje doje manje vjerojatno da će razviti postporođajnu depresiju od onih koje ne doje ili doje samo kratko vrijeme.

Međutim, žene koje dožive postporođajnu depresiju ubrzo nakon poroda imaju veću vjerojatnost da će imati problema s dojenjem. Kao rezultat toga, veća je vjerojatnost da će ranije prestati dojiti.

Svatko sa simptomima postporođajne depresije trebao bi razgovarati s liječnikom što je prije moguće.

9. Dojenje smanjuje majčin rizik od bolesti

Dokazi upućuju na to da dojenje može ponuditi i neke zdravstvene prednosti za majku, uključujući smanjeni rizik od:

  • Visoki krvni tlak.
  • Dijabetes tipa 2.
  • Rak jajnika.
  • Rak dojke.
  • Pretilost.

Smatra se da što dulje žena doji, to je veća zaštita od ovih bolesti.Za više informacija posjetite https://sexgod-me-gummies-official.top/hr-razumijevanje-seksualnog-zdravlja/

Contents