A frontális béta-ritmus, egyfajta agyhullám is javult

A frontális béta-ritmus, egyfajta agyhullám is javult. Ezek a hullámok kevesebb figyelemelvonásra, koncentrált figyelemre és csökkent szorongásra utalnak.

B3-vitamin adagolása PD-hez

A B3-vitamin ajánlott napi mennyisége férfiaknak 16 mg, nőknek 14 mg. De a PD-ben szenvedő betegeknél magasabb dózis szükséges az ideggyulladás megelőzésére. Mivel a PD-ben szenvedőknek nagyobb a B3-vitamin dózisa, az orvosok akár napi 35 mg-os kiegészítőket is felírhatnak.

A B3-vitamin nagy dózisa egyes betegeknél mellékhatásokat okozhat, ezért fontos, hogy ne lépje túl a kiegészítők előírt adagját. Egyes betegeknél a B3-vitamin vérnyomásesést okozhat. Néhány beteg fejfájást, puffadást és hasmenést tapasztalhat mellékhatásként. Azonnal forduljon gondozási csapatához, ha Ön vagy PD-ben szenvedő szerettei ezeket a tüneteket tapasztalják.

Sok embernél diagnosztizálják a PD-t a 60-as éveikben, és akár húsz évig is élnek ezzel a betegséggel. Függetlenségük és életminőségük megőrzése kulcsfontosságúvá válik. Ezért az orvosok, a betegek és családjaik a betegség progressziójának lassítására összpontosítanak. A B3-vitamin-kiegészítők segíthetnek elérni ezt a célt. Beszélje meg kezelőorvosával, hogy a B3-vitamin-kiegészítők választhatók-e Önnek vagy PD-vel élő szeretteinek.

Tegnap az FDA kiterjesztette a JYNNEOS majomhimlő vakcinához való hozzáférést egy alacsonyabb dózisú lehetőséggel, amelyet közvetlenül a bőr alá kell beadni (intradermálisan). Tavaly novemberben a JYNNEOS-t egyhangúlag jóváhagyták elődje himlőoltás alternatívájaként a kevesebb mellékhatás és a könnyebb beadhatóság miatt. Ennek az újabb vakcinának a gyártását gyorsan felpörgetik a majomhimlő-járvány leküzdésére.

A majomhimlő elleni vakcina érdekes története a világ első himlő elleni oltóanyagának kifejlesztésében gyökerezik . Egy angol vidéki orvostanhallgató, Edward Jenner észrevette, hogy a tehénhimlőből felépült tejeslányok nem kapják el a himlőt. Kivett egy kis vírust egy tehénhimlő hólyagból, és 1796. május 14-én bedörzsölte a 8 éves James Phipps bőrébe. Phipps hólyagot kapott, de felépült. Hat héttel később Jenner beoltotta Phippst himlővel, és a fiú nem lett beteg. Ezzel a modellel más vakcinákat is kifejlesztettek, és 1980-ban az Egészségügyi Világszervezet a himlőt kiirtottnak nyilvánította.

Az Egyesült Államokban a gyermekek vakcinázására használt régebbi himlőoltás rendkívül hatékony volt, de 1971-ben fokozatosan megszüntették a súlyos mellékhatások miatt , beleértve a myopericarditist és a háztartási érintkezőkre való átterjedést. Bár a JYNNEOS egy élő vírus vakcina is, „replikációhiányos”, ellentétben „replikáció-kompetens” elődjével. Ez azt jelenti, hogy az újabb vakcina nem szaporodik a szervezetben, mint a régebbi modell. A majomhimlő 2022. májusi kitöréséig a vakcinát olyan laboratóriumi kutatásban és egészségügyi ellátásban részt vevő személyek kapták, akiknél nagyobb a kockázata az orthopoxvírus okozta munkahelyi expozíciónak.

Honnan tudjuk, hogy az új intradermális opció működik?

Az alacsonyabb dózisú intradermális lehetőség a 18 évesnél idősebbek számára elérhető, akiknél nagy a kitettség kockázata. A hozzáférés kiterjesztésére vonatkozó sürgősségi döntés egy 524 ember bevonásával végzett vizsgálaton alapul, amely kimutatta, hogy az antitestválasz hasonló volt.

Mennyire hatékonyak a majomhimlő elleni oltások?

Az FDA 2019-ben engedélyezte a JYNNEOS-t 18 év feletti felnőttek számára a himlő és a majomhimlő megelőzésére. A vakcinát 2 adagból álló sorozatban adják be, 28 napos időközzel. A JYNNEOS hatékonysága olyan klinikai vizsgálatok adatain alapul, amelyek az immunogenitást – a vakcina antitestválaszt kiváltó képességét – mérték. Még nincsenek valós adatok a vakcinázás hatékonyságáról a majomhimlő jelenlegi kitörése idején.

Megvédenek a fertőzéstől vagy csak a szövődményektől?

A vakcina a fertőzés megelőzésére engedélyezett, és csökkentheti a betegség súlyosságát, ha az expozíciót követő 4 napon belül adják be. Azok, akik 4-14 nappal korábban ismerték a közelmúltban expozíciót, továbbra is arra biztatják, hogy vegyenek részt vizsgálaton és védőoltáson. A késleltetett oltás nem akadályozza meg a betegséget, de csökkentheti a tünetek súlyosságát.

Melyek a vakcina gyakori mellékhatásai?

A JYNNEOS vakcina mellékhatásai közé tartozik az injekció beadásának helyén fellépő fájdalom, bőrpír, duzzanat, viszketés, fáradtság, hányinger, hidegrázás és izomfájdalmak. Az intradermális lehetőség több bőrpírt, feszességet, duzzanatot és viszketést okoz az injekció beadásának helyén, de kevesebb fájdalmat okoz, mint a szubkután beadás. A JYNNEOS-oltást követően a szívizomgyulladás ismeretlen kockázata miatt a mellékhatás szempontjából a legmagasabb kockázati csoportba tartozó fiatal férfiaknak meg kell fontolniuk, hogy megvárják az mRNS-oltást, ha JYNNEOS-t kapnak.

A himlőoltás véd a majomhimlő ellen?

Igen, a két vírus rokon orthopoxvírus.

Kinek kell beoltania, és ki jogosult a majomhimlő elleni védőoltásra?

Azok a személyek, akikről ismert, hogy majomhimlőnek voltak kitéve, vagy akiknek több szexuális partnerük volt az elmúlt két hétben olyan területen, ahol magas a majomhimlő előfordulási gyakorisága, oltást kell kérniük. Bár a JYNNEOS-t nem tanulmányozták gyermekeken vagy serdülőkön , több gyermeket beoltottak 2018–2019-ben az Egyesült Királyságban és a jelenlegi járvány idején az Egyesült Államokban, anélkül, hogy komoly biztonsági aggályokról számoltak volna be. Azokat a gyermekeket, akiknél nagy a súlyos betegségek kockázata, a klinikus egyszeri használatú kiterjesztett hozzáférési engedéllyel olthatja be.

Kaphatnak-e védőoltást a HIV-fertőzöttek, legyengült immunrendszerűek vagy bőrbetegségben szenvedők?

Igen, az immunhiányos állapotú vagy bőrbetegségben szenvedők jogosultak oltásra. Ezeknél az egyéneknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki súlyos betegségek, ha megfertőződnek, még az oltás után is, és kisebb valószínűséggel alakulnak ki erős immunválaszuk a vakcinára. Az immunhiányos állapotúaknak óvintézkedéseket kell tenniük a fertőzés elkerülése érdekében.

Kaphatnak-e védőoltást a szívbetegek?

Tekintettel a myopericarditis elméleti kockázatára a JYNNEOS-szal végzett oltást követően, a három vagy több jelentős szívkockázati tényezővel rendelkező személyeknek meg kell beszélniük az oltás kockázatait és előnyeit a klinikusukkal. A CDC szerint a főbb szívkockázati tényezők közé tartozik a dohányzás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és a szívbetegség 50 éves korban egy elsőfokú rokonnál.

Kaphatnak-e védőoltást a terhesek vagy szoptatók?

A JYNNEOS vakcinát nem vizsgálták kifejezetten terhes vagy szoptató betegeknél , ezért nem ismert, hogy a vakcina kiválasztódik-e az anyatejbe, vagy ha a vakcinázás befolyásolja a tejellátást. Mivel a vakcina replikációhiányos, úgy gondolják, hogy nem jelent kockázatot a terhes vagy szoptató nők számára, és az oltás előnyeihez viszonyított kockázatokat meg kell beszélni a klinikussal.

Megkaphatom a vakcinát más vakcinákkal egyidejűleg?

Még nincsenek adatok más rutin vakcinákkal való beadással kapcsolatban , de a CDC azt tanácsolja, hogy a JYNNEOS „tipikusan beadható a többi vakcina időzítésétől függetlenül”, lehetőleg a test másik helyén. Tekintettel a myopericarditis JYNNEOS-t követő elméleti kockázatára, a serdülő férfiaknak fontolóra kell venniük a majomhimlő és az mRNS-oltás 28 napos elválasztását.

Hol kaphat majomhimlő oltást az Egyesült Államokban?

A helyi egészségügyi osztályok a szövetségi kormánytól kapják az adagokat. Forduljon a helyi egészségügyi osztályhoz, vagy keressen egy helyi klinikát.

Hány adagra van szüksége az embereknek?

Két adagot négy hét különbséggel kell beadni. Az adagok közötti abszolút minimális intervallum 24 nap, ami 4 napos türelmi időt tesz lehetővé. Ha a második adag késik, azt a lehető leghamarabb be kell adni.

Ingyenes az oltás?

A vakcina a helyi egészségügyi osztályon keresztül ingyenes azok számára, akik megfelelnek a jogosultsági feltételeknek.

Az új majomhimlős megbetegedések száma világszerte továbbra is csökken. Egy új tanulmány szerint a levegő, a felület és a por szennyezettsége a majomhimlő vírussal egy olyan helyiségben, ahol majomhimlős beteg van, a betegség első nyolc napjában a legmagasabb.

Szeptember 23-án 24 846 igazolt majomhimlős eset volt az Egyesült Államokban, és egy haláleset a fertőzés miatt.

A csökkenő tendencia folytatódik

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint a szeptember 12. és 18. közötti héten a majomhimlős esetek száma 16,5%-kal nőtt, és 8757 új esetet jelentettek . Ezenkívül az előző héten további öt halálesetet jelentettek világszerte.

A szervezet szerint azonban az Európában és Amerikában bejelentett majomhimlős esetek száma továbbra is csökkenő tendenciát mutat. A mai napig több mint 60 000 laboratóriumilag megerősített eset és legalább 23 haláleset van majomhimlő miatt világszerte.

„A tendencia biztató, de a COVID-19-hez hasonlóan itt sem az az idő, amikor egyetlen ország vagy közösség sem feltételezheti, hogy ezek a tendenciák folytatódni fognak. Itt az ideje, hogy folytassuk azt, ami működik” – mondta a WHO főigazgatója, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus .

A vírus a felületeken marad

Egy új szingapúri tanulmány , amely még nem kapott szakértői értékelést, a levegő, a felület, a por és a víz szennyezettségét vizsgálta egy majomhimlős férfi beteg által elfoglalt helyiségben. A fertőzés ötödik napján került kórházba bőrelváltozásokkal és lázzal. Betegségének 7., 8., 13. és 21. napján összesen 179 környezeti mintát vettek, a 15. napon pedig további levegőmintát.

Egy óránként 12 légcserével történő szellőztetésre tervezett helyiségben a majomhimlő vírusos légszennyezettsége a betegség első hetében volt a legmagasabb, és fokozatosan csökkent a következő két hét során.

A felületi mintavétel a helyiség napi takarítása és fertőtlenítése előtt történt. A fertőzöttség mértéke betegsége 8. napján tetőzött, a legnagyobb vírusterhelést a beteg fürdőszobájában lévő mosdótálban mutatták ki. A vírusból a szoba padlóján és a hívócsengőn is mintát vettek. Az előszobából és a tiszta folyosóból gyűjtött összes minta azonban negatív volt a majomhimlő vírus DNS-ére.

A felszívott por szennyezettsége volt a legmagasabb vírusterheléssel a beteg megbetegedésének hetedik napján és a WC padló pormintáiban. A kutatók szerint a majomhimlő DNS-ét a nyelőcsapdákban lévő szennyvízből is kimutatták, ami „közvetlen bizonyítékot szolgáltat a majomhimlő vírus szennyvízalapú felügyeletének lehetséges hasznosságára”.

További információért látogasson el a https://dietoll-official.top/hu-bevezetes-a-keto-dietaba/ oldalra.